Czym smarować łańcuch rowerowy?

porady-rowerowe-czym-smarowac-lancuch

Łańcuch rowerowy należy smarować specjalnym OLEJEM przeznaczonym do łańcuchów rowerowych

Łańcucha nie należy smarować:

  • olejem jadalnym,
  • olejem samochodowym,
  • olejem motocyklowym,
  • olejem wazelinowym,
  • smarem stałym,
  • smarem grafitowym,
  • WD40, CX80, SB-23, K2 07, Penetrus, PWD, Multispray i podobnymi (odrdzewiacz, penetrator, wypieracz wody).

porady-rowerowe-czym-smarowac-lancuch-brunoxDlaczego nie powinno się takimi preparatami smarować łańcucha? Najprostsza odpowiedź: bo nie są do tego przeznaczone. Jeśli użyjemy wyżej wymienionych substancji – owszem często początkowo zauważymy że nasz łańcuch pracuje lepiej. Jednak po pewnym czasie łańcuch będzie jeszcze bardziej brudny.  Oleje jadalne jełczeją i twardnieją. Samochodowe i motocyklowe są przeznaczone do pracy w układach zamkniętych i podobnie jak pozostałe: wazelinowe, stałe i grafitowe mają niesamowitą właściwość przyciągania do siebie brudu: pyłu i piasku. Po kilku dniach jazdy nasz łańcuch będzie pokryty pastą ścierną. Z kolei środki typu WD40 świetnie działają przez kilka godzin, a po tym czasie się po prostu ulatniają, pozostawiając powierzchnie łańcucha suchą.

Dlatego gdy wykonujemy – jako “Zadbany Rower” nasze przeglądy rowerowe we Wrocławiu, zawsze używamy markowego oleju łańcuchowego.

Oleje przeznaczone do   łańcuchów rowerowych mają za zadanie penetrować ogniwa zmniejszając tarcie pomiędzy jego elementami a jednocześnie są w miarę odporne przyciąganie brudu: pyłu i piachu. Szczególnie te przeznaczone na suche warunku (Dry). Oleje łańcuchowe typu “Wet” lepiej się trzymają łańcucha (nie są tak szybko wypłukiwane przez wodę) ale za to są bardziej lepkie niż “Dry”. Więcej o olejach na suche i mokre warunki przeczytasz w artykule na ten temat >>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.