Przygotowanie roweru do sezonu

przygotowanie_do_sezonu_001

Przychodzi wiosna i chcielibyśmy sprawdzić nasz rower przed sezonem. Oczywiście najprościej wykonać taki przegląd (dla pracowników zazwyczaj darmowy) podczas akcji przeglądów rowerowych “Zadbany Rower”, ale kiedy nie jest to możliwe możemy sami skontrolować kilka elementów odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo oraz nasmarować łańcuch.

Koła

Opony

Oglądamy dokładnie oponę, czy nie ma pęknięć oraz przetarć. Jeśli widzimy wiele małych mikropęknięć – oznacza to, że opona jest stara i kwalifikuje się do wymiany.

Łożyska

Trzymając jedna ręką za ramę, druga chwytamy za koło i próbujemy przesuwać na boki. Jeśli czujemy duży luz – oznacza to, że mamy luzy na łożyskach (sprawa dla serwisu rowerowego).

ss

Podnosimy część roweru tak aby koło znalazło się w powietrzu. Zakręcamy kołem i patrzymy z góry na oponę. Jeśli widzimy że koło “bije” na boki oznacza to że koło jest zdecentrowane i wymaga nacentrowania w serwisie. Uwaga! małe bicie może wynikać z krzywej opony – jest to jak najbardziej dopuszczalne. Dlatego

Zamocowanie koła

sse

Hamulce

Zaciskamy mocno klamki hamulcowe i sprawdzamy czy koło jest zablokowane. Jeśli mamy mechaniczne hamulce (linki stalowe w pancerzyku) możemy wzrokowo sprawdzić (tam gdzie linka biegnie bez pancerza) – szczególnie przy samych hamulcach – czy nie jest przetarta i złamana.

– szybkozamykacze – czy dobrze zamknęte

– stery
– pedały
– korba – luzy
– oświetlenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.